Girişimci Parlak Zihinleri Bekleyen Yakın Gelecek

Değişimin hızı ve kapsamı her zamankinden fazla, başımızı döndüren bir yolculukta gibiyiz. Bir yandan savaşlar, krizler, felaketler yaşanırken diğer yandan bilim ve teknoloji hayatımızı iyileştirmek üzere karşımıza sürekli yenilikler çıkarıyor. Bu yenilikler ışığında, girişimci zihinler farklı endüstriyel ve teknolojik gelişmelere imza atmakta. Bunların daha da ileriye taşınması, olmaz denilenlerin olması ve hayallerin gerçekleşmesi, meraklı zihinlerin yüksek çabalarıyla olacaktır.

Şimdi tasarım ve gelişme aşamasında olan endüstriyel ve teknolojik gelişmeleri, birkaç 10 yıllık süreçte veya daha yakın zamanlarda gerçekleşmekte olduğunu görebiliriz.

                  Zihin okuma implantları kurma hayallerinden ve bunun ileri iletişim teknolojisi olacağından bahsedilmekte. ”Size bir fırsat verilse, uçak mı isterdiniz yoksa insanların zihnini okumak mı?” sorusuna ise %75 oranında zihin okuma cevabı alınıyor. Bu konu ve araştırma 2017 Nisan ayında California’da yapılan F8 Geliştirici Konferansı’nda geçmektedir. Yeni nesil teknoloji şirketleri kullanıcı bilgilerimize sahip olmanın ötesinde geleceğin iletişim tarzını da inşa etmeye çalışıyor.

 Google, X adını verdiği birimiyle sıra dışı projeler üzerinde çalışırken, Facebook aynı işi Building 8 ile yapmak istiyor. Sosyal ağ devi Facebook’un yayınladığı çeşitli iş ilanlarına göre bir beyin-bilgisayar arayüzü geliştirmek niyetinde. Bu arayüz iki (veya daha fazla) kişi arasında beyin dalgaları üzerinden (düşünce yoluyla) iletişim kurulmasının kapısını aralamak istiyor. Building 8’in başına geçen Regina Dugan “Çok da uzak gelecekte olmayan bir gün, ben Mandarin dilinde düşünürken sizin beni o anda İspanyolca dilince hissetmeniz mümkün olabilir” diyor. Düşünmesi bile insanı heyecanlandırıp farklı hayallere götürüyor.

 Elon Musk, beynimizi doğrudan bilgisayara bağlamak gibi bilim kurgu filmlerini aratmayan bir hayali gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. Bu da gündeme cerrahi müdahale ile beynimize entegre edilebilecek implantları getiriyor. Bunu yaparken bir yandan da yatırımcıları resmi twitter hesabından bu hayalin gerçek olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

Yapay zekâ çalışmaları durmadan ilerlemekte. Yapay zekânın hayatımıza etkileri, iş dünyasını nasıl değiştireceği ve işlerimizi elimizden nasıl alacağına dair bir çok araştırma yapılıyor ve yazılar yazılıyor. En son Facebook’un yapay zekâ geliştirdiği laboratuvarlardan birinde, iki program, insanların anlayamadığı bir dil oluşturup aralarında iletişim kurmaya başladılar. Bu gelişmeler neticesinde Facebook bu programları kapattı, farklı bir yoldan yapay zekâ çalışmalarına devam edecek. Yakın zamanda basit rutin işlemleri yapay zekâya yaptırmanın pek çok işletme için mümkün hale gelmesi bekleniyor. Böylece bu rutin işleri yapan insanlar daha katma değerli işlere odaklanabilecek, yapay zekâ ile insan arasında kıymetli bir iş paylaşımı olacak.

 Kullandığımız tüm cihaz ve eşyaların birbirlerine ve internete bağlanmasını mümkün kılacak olan Nesnelerin İnterneti sayesinde yerden ve zamandan bağımsız biçimde nesneleri yönetmek mümkün olacak. Sadece kişisel eşyalar değil; otomobiller, su sayaçları, sulama fıskiyeleri ve sokak lambaları için de geçerli olacak. Pek çok teknolojiyi kullanacak olan Nesnelerin İnterneti için ses ve görüntü tanıma, sensör ve yakın saha iletişimi gibi alanlardaki imkânlardan faydalanılacak. 

Enerji üretimi artık sadece santrallerde gerçekleşmiyor. Alternatif/Yenilenebilir enerji kaynakları çevremizde belirmeye başladı. Artık her bina/ev kendi enerjisini üretecek ve depolayacak. Ürettiği enerjinin bir kısmını kullanacak, tükettiğinden fazlasını ürettiği zamanlarda enerji fazlasını şebekelere aktaracak. Sürtünme kuvvetinden, güneş, rüzgâr, su ve daha maliyet gerektirmeyen birçok kaynaktan enerji üretilmekte. İlerleyen yıllarda belki de şimşek ve yıldırımlardaki enerjiyi depolayabilecek bir teknoloji üretilebilir.

Telefonla aradığınız çağrı merkezinde sizi karşılayan ve isteğinizi anlamaya çalışan teknoloji, geçen yıllar içinde çok gelişti. Apple’ın beş yıl önce kullanıma sunduğu Siri, kullanıcının komutlarını sesli olarak anlayıp yine sesli biçimde cevaplama üzerine kurulu. Cinsiyetinizi, yaşınızı, giyim tarzınızı anlayacak olan reklam panoları size göre reklamlar gösterecek, güvenlik alanında da görüntü tanımanın önemli uygulamaları yakın dönemde mümkün olacaktır. Yapay zekanın da etkisiyle her cihaz kişiye özgü sesli ve görüntülü cevap verme özelliğine sahip olabilecektir.

Akıllı saat ve akıllı bileklik ürünleriyle hayatımızda yer edinmeye başlayan giyilebilir teknoloji, henüz emekleme aşamasında. Giyilebilir teknoloji cihazlarının temel görevlerinden biri, sensörler aracılığıyla topladığı verileri doğrudan telefona ve internet üzerinden buluta aktarıp sağlık, eğlence, iş ve benzeri gündelik alanlarda hayatı kolaylaştırmak. Bu bilgiler adım sayar, kilo ölçer, sosyal medya takibi, mesaj alıp gönderme, uzaktan konuşma, ajanda kontrolü, müzik yayını, fotoğraf çekimi gibi pek çok seçeneği kapsıyor.

Endüstri 4.0 ya da diğer bir ifadeyle 4. Endüstri Devrimi… Canlı cansız her nesnenin internete bağlanarak iletişim haline geçeceği, makineler arası iletişimin akıllı üretimi beraberinde getirdiği, ekonomik ve sosyal dönüşümleri ile şu anda gündemde olan bir kavram. İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü ile üretim mekanizmasının üzerine kuruluyken, onu ikinci sanayi devrimi olan elektrik enerjisi yardımı izledi. Daha sonrasında ise üçüncü sanayi devrimi olan dijital devrim gerçekleşerek elektronik kullanımı arttı. Lazer yazıcılı sistemler ve gelişmiş teknolojik sanayi yenilikleri kısa zaman sonra farklı ürün beklentilerini de beraberinde getirebilir.

Günümüzdeki en önemli teknolojilerden olan GPS sistemini 1960’larda geliştirmeye başlanmış ve DARPA tarafından geliştirilmiştir. Dünyanın en ilginç kurumlarından DARPA, bildiğiniz (veya henüz bilmediğiniz) bir çok teknolojiyi ilk geliştiren ve ilk kullanan kurumlardan biridir ve üzerinde çalıştıkları teknolojiler gerçekten günümüzün çok ötesinde teknolojiler. İnternetin alt yapısı, BigDog bile DARPA tarafından geliştirilmiştir.  GPS  sayesinde hem e-ticaret yapanlar hem de perakendeciler, müşterileri belli bir lokasyondayken mesaj veya e-posta ile onlara ulaşabiliyor. GPS, pazarlamanın yanı sıra acil durumlarda ve sosyal uygulamalarda da önemli hale geliyor. Bu teknoloji sayesinde, ileride savaşlar yaşanırsa ülkeler birbirlerine müdahale etme durumu dahi olabilecektir.

2016 yazında Amazon.com, müşterilerine drone ile teslimat yapma denemesine başladı.  Yapılan testler de olumlu sonuçlar verdi. Kargo şirketleri de drone’la teslimat için kolları sıvadı. Profesyonel olarak film çekimlerinde ve askeri amaçlı da kullanımı artan drone için pek çok ülke hukuki düzenlemeye gidiyor. Drone’ların yerde giden tekerlekli versiyonları da geliştirildi. Kısa mesafede teslimat için kullanımı düşünülen robotlar, kişisel yardımcı olarak da kullanılabilecek.

Bu teknolojik gelişmelere daha birçoğu eklenebilir. Sürücüsüz otomobiller, biyonik gözler, esnek ekranlar, sanal gerçeklik, beyin dalgaları, finansal teknolojiler, kayıt zincirleri vs…

Bütün bu gelişmeler olmakta ve yakın zamanda kendimizi içinde bulacağımız ilerlemeler. Gençler, hayalperest zihinler, meraklı ve araştırmacı mucitler bu gelişmeleri daha da ileriye götüreceklerdir. Bunları yapabilmek için araştırmak gerekli, merak gerekli, öğrenmek ve bilmek gerekli, sorgulama gerekli, hayal gerekli ve ene önemlisi kendine inanmak gerekli… Daha yaşanabilir daha yararlı teknolojik yarınlara ulaşmak temennisiyle…

Şuayip KÜTÜK